İNSANI İMAR EDEN YOLCULUK

İnsanı imar eden yolculuk

Umre turistik bir seyahat midir? Yenidünya dergisi Haziran sayısında "İnsanın kendi özüne yürüyüşün adı: Umre" konusunu etraflıca ele alıyor. Beyza ve Hanımefendi ekleriyle çıkan dergide Prof. Dr. Ümit Meriç kendisiyle yapılan söyleşide Kâbe’yi, "Aşk pompalayan bir kalp" olarak niteliyor.
Aylık Yenidünya dergisi Haziran sayısında iki önemli dosya ile okuyucularını selamlıyor. Derginin ilk dosyası bilinçleri imar, gönülleri tamir eden yolculuk diye tarif edilen ‘’Umre’’ ile ilgili. Umrenin turistik bir seyahat olarak algılanmasının sorgulandığı, derin anlamına vakıf olmanın ince bir bir nakış gibi işlendiği dosyada; Ömer Döngeloğlu ‘İnsanın Kendi Özüne Yürüyüşünün Adı’ başlıklı yazısıyla umrenin ne gibi bir yürüyüş ve eğitim vasıtası olduğuna temas ederek bu ibadetle bizi aslımıza doğru bir yürüyüşe çağırıyor… Umre, içimizi dışımızı mamur hale getirmektir. Muhabbetle Muhammed'le (s.a.v.) tanışmaktır, diyen Prof. Dr. Mustafa Kara ‘Umre, Ömre Ömür Katmaktır’ başlıklı yazısıyla herkesi bu manevi şölenden hisse almaya davet ediyor. Prof. Dr. Hamdi Döndüren "Umrenin Hükmü Nedir’’ sorusuna cevap verirken Dr. Halil İbrahim Kutlay umrenin usul ve kaidelerine dair önemli bilgileri okurla paylaşıyor... Ayşe Işık’ın ‘Umre Günlükleri’ okuru o kutlu beldelerde dolaştırırken, Prof. Dr. Ümit Meriç, kendisiyle yapılan söyleşide umreye gittiği zamanlarda yaşadığı coşkun hissiyatı bizlerle paylaşarak orada ettiği zarif dualara amin demeye çağırıyor. Vehbi Vakkasoğlu ise Kâbe aşkını yaşayan, asıl Kâbe’nin gönüller olduğunu bilen mübarek zatların hayatlarından canlı misaller sunduğu yazısıyla rotasını Mekke’ye Medine’ye çeviriyor. Derginin ikinci önemli dosyası ise Yaz Kursları ile ilgili. Dosyada ‘Yaz Kur’an Kursları’ nasıl daha işlevsel hale gelebilir? sorusunun cevabı aranıyor. Ali Çankırılı’nın Yaz Kursları Nasıl Olmalı? yazısı ve Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın’ın konuyla ilgili söyleşisi ailelere ve ilgililere önemli ipuçları sunuyor. Ayrıca Mustafa Armağan’ın ‘Bana Tarihini Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim’ yazısı, Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın ‘Peygamberimiz Nasıl Bir Babaydı’ makalesi ve şair Edip Başaran’ın Cahit Zarifoğlu hakkındaki portre yazısı dikkat çeken yazılar arasında.

BEYZA ÇOCUK

Yenidünya dergisinin her ay okuyucularına hediye ettiği iki dergi var. Bu dergilerin ilki Beyza, ‘çocuklar da umreye gider’ kapağıyla minik okura sesleniyor. Volkan Akmeşe’nin çizim ve yazısıyla sunulan ‘Cahit Zarifoğlu’nu okuyorum’ sayfalarının yanı sıra Erol Abasız’ın "Nasreddin Hoca" çizgisi de ilgiyle okunuyor. Yazar Cihan Aktaş, kendisiyle yapılan söyleşide çocukluk günlerini anlatıyor:
"Hayalperest bir çocuktum, sırf hayal kurmak için erkenden yattığım olurdu, kurduğum hayaller de etrafımdaki kız çocuklarından farklıydı. Özellikle kapalı havalarda odanın bir köşesine çekilerek kendi alemime dalardım, bazen sırf hayal kurmak için yalnız kalmaya çalıştığım da olurdu, evin içinin çok kalabalık olduğu bir gün elimde bir kitapla bir dolaba gizlendiğimi hâlâ hatırlatıyorlar bana, tanık olanlar. Kasabalarda gördüğüm genç kız hayatları, beni imrendirmiyordu, genç kız olarak bana açılan başka bir yol olması gerektiğini düşünüyordum sanki.
Okuduğum çizgi romanların, seyrettiğim Karaoğlan filmlerinin etkisiyle, rüzgâr gibi koşan bir atın üzerinde önemli bir görevi yerine getirmek üzere ilerleyen bir genç kız olarak hayal ederdim kendimi; bu imge bazı metinlerimde bulunabilir."

HANIMEFENDİ

Saliha Erdim’in yönetiminde çıkan ikinci dergi Hanımefendi ise bu sayıda anne-baba olma üzerine yoğunlaşıyor. "Her çocuk bir cevher, anne-baba ise onu şekillendiren bir sanatçıdır" denilen dergi yeni yazarlarla kadrosunu genişletiyor. Nasıl bir anne-babasınız, kendimizi çocuğumuza nasıl tanıtıyoruz dergide yer verilen yazılar arasında.
Tel: 0212 5313787

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !